а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарача

зарачаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде порака, порача нешто некому.
Англиски: order Албански: porosis
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој зарача да му донесат неколку шишиња вино.
2. Вети нешто некому.
Англиски: promise Албански: premtoj
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Изведенки
1. зарачува несв.
зарачуваат
2. зарачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи