а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарастовара

зарастовараат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да растовара.
Примери:
Тие ги зарастовараа вреќите со брашно од камионот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи