а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарасте

зарастат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да расте, да никнува.
Англиски: grow Албански: filloj të rritet
Примери:
На детето му зарастија првите заби.
2. зарасне
Англиски: heal Албански: shëroj
Примери:
Раната брзо му зарасте.
Коската на раката му зарасте накриво.
Изведенки
зарастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи