а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарасправа

зарасправаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да расправа, да раскажува.
Англиски: tell Албански: filloj të rrëfej, tregoj
Примери:
Тој ни зарасправа за настаните во селото.
2. (се зарасправа) Почне да се расправа, да се кара.
Англиски: quarrel Албански: filloj të grindet, të fjaloset
Примери:
Тие се зарасправаа за парче земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК