а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зараскажува

зараскажуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да раскажува.
Англиски: narrate
Примери:
Старецот ни зараскажува за своето детство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи