а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
штета, загуба
Англиски: loss Турски: zarar
Употреба: Архаизам
Примери:
Вчера тој направи голем зарар.
Изрази
(посл.) Ќарот и зарарот се браќа - во играта и се добива и се губи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи