а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарани

заранат
Вид збор: Глагол, свршен
захрани
Англиски: feed
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. заранува несв.
зарануваат
2. заранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи