а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарамни

зарамнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да биде рамно, дотера нешто со рамнење.
Англиски: smooth
Примери:
Тој го зарамни местото со земја.
Таа го зарамни чаршафош на креветот.
Изведенки
1. зарамнува несв.
зарамнуваат
2. зарамнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи