а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заразен

заразениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19078
1. Што има зараза, што содржи зараза.
Англиски: infectious Албански: i infekttuar
Употреба: Медицина
Примери:
заразена крв
заразени продукти
2. Што заразува, што предизвкува зараза.
Англиски: catching
Употреба: Медицина
Примери:
заразна болест
3. Што се пренесува лесно од еден на друг.
Англиски: catching Албански: ngjitës
Употреба: Преносно значење
Примери:
заразна смеа
Изведенки
1. заразеност ж.
Состојба на тој што е заразен и на тоа што е заразено.
2. заразно прил.
Пример: Се смееше заразно.
3. заразност ж.
Својство на тоа што е заразно.
4. заразен м.
мн. заразени
заразено лице
Пример: Се зголемува бројот на заразените од жолтица.