а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарадува

зарадуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5815
1. Причини некому радост.
Англиски: please Албански: gëzoj
Примери:
Тој го зарадува татка си со постигнатиот успех.
Господ ќе не зарадува со дечиња.
2. (се зарадува) Доживее радост.
Англиски: enjoy Албански: gëzoj
Примери:
Многу се зарадував кога те видов.
Тој се зарадува кога го слушна тоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК