а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заработка

мн. заработки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14743
1. Тоа што е заработено, што е спечалено со работа.
Англиски: earnings Албански: fitim
Употреба: Економија
Примери:
Тој ја потроши целата своја заработка.
2. Разлика меѓу куповната и продажната цена.
Англиски: earnings Албански: fitim, pagë
Употреба: Економија
Примери:
Дневна заработка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК