а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запустувачка

мн. запустувачки
Вид збор: Именка, женски род
уништување, опустошување
Англиски: devastation
Примери:
Селаните бегаа од селата за да се спасат од запустувачките на беговите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи