а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запустен

запустениот
Вид збор: Придавка
1. Што е напуштен; оставен сам.
Англиски: deserted
Примери:
Запустена куќа.
Запустени ниви.
2. Што е опустошен.
Англиски: devastated
Примери:
Запустен град.
Запустени манастири.
3. Што е запуштен.
Англиски: neglected
Примери:
Запустен човек.
Изведенки
запустеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи