а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запустеник

мн. запустеници
Вид збор: Именка, машки род
1. бездомник, бескуќник
Англиски: hobo Албански: endacak, i pastrehë
Примери:
Во овој крај има многу запустеници.
2. Запустен, занемарен човек.
Албански: endacak, i braktisur
Примери:
Стар запустеник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи