а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запурничав

запурничава
Вид збор: Придавка
1. Што е со запурнина.
Англиски: sticky Албански: zapulli
Примери:
Запурничаво лето.
Запурничава квечерина.
2. За овошје - што ја собира устата при јадење, што е многу кисел.
Англиски: sour Албански: i tharbët
Употреба: Гастрономија
Примери:
Запурничава круша.
Изведенки
запурничавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи