а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запупи

запупат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пупи.
Примери:
Запупија овошките во градината.
Изведенки
запупува несв.
запупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи