а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запули

(се) запулат
Вид збор: Глагол, свршен
Се загледа во некого или во нешто.
Англиски: gaze
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој се запули во прозорецот.
Таа му се запули во очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи