а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запука

запукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да пука.
Англиски: snap Албански: filloj të kërsas, gjuaj
Примери:
Сувите греди на чардакот вивнаа во оган и запукаа.
Тој запука со прстите по келнерот.
2. За оружје - почне да пука.
Англиски: bang Албански: kërsas, gjuaj
Примери:
Од сите страни запукаа пушки.
Изведенки
запукува несв.
запукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи