а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запт

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Строго утврден ред, дисциплина.
Англиски: order Албански: rend
Употреба: Разговорно
Примери:
Војската не беше навикната на запт.
2. Стегање во градите, во грлото и сл.
Англиски: packing Турски: zapt Албански: fiksim
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Наеднаш почувствува силна болка и запт во градите.
3. заплена
Англиски: captivity Албански: robëri
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи