а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заптиса

заптисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. заплени
Англиски: captivate Албански: zaptoj, konfiskoj
Употреба: Разговорно
2. Ме (те,. го...) стегне нешто во градите, во грлото и сл.
Англиски: pack Албански: shtrëngon
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ме заптиса нешто во грлото.
Изведенки
1. заптисува несв.
заптисуваат
Држи во запт.
Пример: Тој ги заптисува своите деца.
2. заптисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи