а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заптивка

мн. заптивки
Вид збор: Именка, женски род
Направа што спречува пропуштање на течноста или гасовите.
Англиски: seal
Употреба: Технологија
Примери:
заптивка за гасови
заптивка за жешка вода
FlexiMac
 менување на македонски глаголи