а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запршка

мн. запршки
Вид збор: Именка, женски род
Брашно запржено во масло (обично со кромид и црвен пипер) што се додава во јадењето.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Во кујната мирисаше на запршка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи