а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запруса

запрусаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пруса.
Примери:
Девојката запруса по тесната улица.
Изведенки
запрусува несв.
запрусуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи