а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запрпа

запрпаат
Вид збор: Глагол, свршен
За птица - почне да прпа.
Англиски: flutter
Примери:
Ластовицата запрпа со крилјата.
Изведенки
запрпува несв.
запрпуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи