а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запроси

запросат; запросил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22815
1. Почне да проси, да пита.
Англиски: beg Албански: lyp, lus
Примери:
Тие запросија по околните села.
2. Побара рака на девојка за себе или за некој друг.
Англиски: propose Албански: lyp, kërkoj
Употреба: Народна поезија
Изведенки
запросува несв.
запросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК