а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запролети

Вид збор: Глагол, свршен
Почне да доаѓа пролет.
Англиски: spring
Употреба: Безлично
Примери:
Годинава рано се запролети.
Изведенки
1. запролетува несв.
2. запролетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи