а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запровира

запровираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да провира нешто (низ игла, отвор).
Албански: depërtoj, fus
Примери:
Таа го запровира конецот низ иглата.
2. (се запровира) се провира
Албански: hyj, fus, depërtoj
Примери:
Змијата се запровира низ камењата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи