а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запрли

запрлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. опрли
Англиски: singe Албански: përzhit, djeg
Примери:
Свеќата и ја запрли косата.
2. (се запрли) се опрли
Англиски: singe Албански: përzhitem, digjem
Примери:
Tој се запрли од жарта.
Изведенки
1. запрлува несв.
(се) запрлуваат
2. запрлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК