а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запристига

запристигаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пристига.
Англиски: arrive
Примери:
Запристигаа гости од сите страни.
Запристигаа писма отсекаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи