а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заприлега

заприлегаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да прилега, да личи на некого или на нешто.
Англиски: resemble
Примери:
Лицето му заприлега на светец.
Тој заприлега на дете што моли за прошка.
Маглата им заприлега на воздушеста планина.
Изведенки
заприлегува несв.
заприлегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи