а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заприкаже

заприкажат; заприкажи, заприкажете; заприкажав, заприкажаа; заприкажал; заприкажан; (ќе) заприкажев, (ќе) заприкажеа; (ќе) заприкажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39196
1. Почне да прикажува.
Англиски: talk Албански: flas
Примери:
Ќе заприкаже и се некој ќе го прекине.
2. Со разговор одврати внимание некому од нешто.
Англиски: distract Албански: hutoj
Примери:
Таа го заприкажа стражарот, додека другите не влегоа внатре.
3. (се заприкаже) Се занесе во прикажување.
Албански: harroj
Примери:
Тој се заприкажа со девојката што седна до него.
Изведенки
1. заприкажува несв.
(се) заприкажуваат
2. заприкажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК