а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заприбира

заприбираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да прибира.
Англиски: collect Албански: fillon të mbledh
Примери:
Tаа ги заприбира расфрланите хартии по подот.
2. (се заприбира)
Англиски: gather Албански: mbledh, grumbulloj
Примери:
Од изутрина кај се заприбирале сватови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи