а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запречка

(се) запречкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да се пречка.
Англиски: argue Албански: ngacmoj, përlahem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Децата се запречкаа.
2. Се скара.
Англиски: quarrel Албански: hidhërohem, grindem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се запречкавме околу нивата пред многу години.
Изведенки
запречкува несв.
(се) запречкуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК