а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запрепасти

запрепастат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика големо изненадување, чудење кај некого.
Англиски: startle Албански: shtangem, habitem
Примери:
Неговиот глас не запрепасти.
2. (се запрепасти) се изненади
Англиски: startle Албански: befasoj
Примери:
Кога го виде таков, се запрепасти.
Изведенки
1. запрепастува несв.
(се) запрепастуваат
2. запрепастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи