а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запреде

запредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да преде.
Англиски: spin Албански: tjerr
Примери:
Tаа запреде од црната волна.
2. Засука конец за предење.
Албански: dredh
Примери:
Го запредов конецот многу тенко.
3. (се запреде) Се обвие, се завитка во нешто.
Албански: ngatërohet
Примери:
Гасениците се запредоа на опачината од листот.
Изведенки
1. запредува несв.
(се) запредуваат
2. запредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи