а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запраша

запрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Постави прашање некому.
Англиски: ask Албански: pyes
Примери:
Од каде си ти? - го запраша старецот.
Како се случило тоа? - запраша.
2. Праша некого за нешто, во врска со нешто.
Англиски: ask Албански: pyes
Примери:
Ја запрашав девојката каде се наоѓа школото.
Tој ме запраша како си поминав на одмор.
3. Почне да прашува.
Англиски: question Албански: pyes
Примери:
Штом го видоа, веднаш го запрашаа за случката.
4. (се запраша) Си постави прашање самиот себеси или еден на друг.
Англиски: ask Албански: pyes
Примери:
Никогаш не се беше запрашал како изгледа таа.
Тие се запрашаа зошто мора така да биде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи