а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заправи

заправат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да прави нешто.
Англиски: make
Примери:
Од кога си ја заправил куќата и уште не е готова.
Изведенки
заправа несв.
заправаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи