а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

започнува

(се) започнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) започне
Англиски: begin Албански: fillon
2. Почне да се простира, да се протега нешто.
Англиски: begin Албански: fillon
Примери:
Оттука започнува патеката што води до рудникот.
Погоре започнува шумата.
Изведенки
започнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи