а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запоти

запотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Накити, искити куќа со зеленило, со запотка.
Англиски: adorn Албански: stolis, zbukuroj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Таа ја запоти целата куќа со лескови прачки.
2. За човек или за животно - почне да се поти.
Англиски: perspire Албански: djersitem
Примери:
Децата се запотија играјќи брканица.
3. За чаша, стакло - се покрие со влага.
Англиски: moisten Албански: mjegullohet
Примери:
Прозорците се запотија од водата што вриеше.
4. Почне да се нервира, да се мачи.
Англиски: sweat Албански: mundohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се запоти не знаејќи што да каже.
Изведенки
запотува несв.
запотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи