а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запотера

запотераат
Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3. л.) Го снајде некого нешто, обично непријатно, лошо и во поизразена мера.
Примери:
Како го запотера од некое време, само по доктори оди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи