а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запости

запостат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пости.
Англиски: fast
Примери:
Таа запости неколку дена пред празникот.
Изведенки
1. запостува несв.
запостуваат
2. запостување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи