а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запостави

запостават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Не поведе грижа, не обрне доволно внимание, занемари некого или нешто.
Англиски: neglect Албански: lë pas dore
Примери:
Тој си го запостави семејството.
Таа го запостави учењето.
2. (се запостави) Се занемари себеси, не си обрне доволно внимание себеси.
Англиски: neglect Албански: moskujdesje
Примери:
Од многу работа таа се запостави.
Изведенки
1. запоставува несв.
(се) запоставуваат
2. запоставување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи