а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запоставен

запоставениот
Вид збор: Придавка
За кој не се води доволно грижа, што е занемарен.
Англиски: neglected
Примери:
запоставено дете
запоставени обврски
Изведенки
запоставеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи