а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запоседне

запоседнат
Вид збор: Глагол, свршен
Заземе, земе како посед.
Англиски: occupy
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Норвежанките повторно го запоседнаа европскиот трон.
Жителите на Мајами веќе неколку месеци мака мачат со џиновски полжави кои го запоседнаа југозападниот крај на тој град на Флорида.
Изведенки
1. запоседнува несв.
запоседнуваат
2. запоседнување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи