а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запорник

мн. запорници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што сакајќи се со некоја мома ја запира да се засака со друг и да се омажи; несуден маж.
Англиски: lover
Употреба: Народна поезија
Примери:
Калино, сестро Калино, / тува е гора зелена, / тува је ајдутин Никола, / Никола, твојо запорник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи