а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запори

запорат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пори.
Англиски: split
Примери:
Небото го запорија молњи.
Изведенки
запорува несв.
запоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи