а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запопи

запопат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ракоположи за свештеник, за поп.
Англиски: ordain Албански: bëhet prift, pop
Употреба: Црковен термин
Примери:
Владиката запопи по еден поп во секое село.
2. (се запопи) Стане свештеник, поп.
Англиски: ordain Албански: bëhet prift, pop
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој се запопи многу млад.
Изведенки
1. запопува несв.
(се) запопуваат
2. запопување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи