а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запомни

запомнат
Вид збор: Глагол, свршен
Задржи во паметење, во сеќавање некого или нешто; запамети.
Англиски: remember
Примери:
Запомни го ова што ќе ти го кажам.
Таа добро го запомни неговото име.
Изведенки
1. запомнува несв.
запомнуваат
2. запомнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи