а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заползи

заползат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ползи, залази.
Англиски: crawl
Примери:
Низ тревата заползија полжави.
Изведенки
1. заползува несв.
заползуваат
2. заползување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи