а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запознат

запознатиот
Вид збор: Придавка
1. Што поседува лично знаење за некого или нешто.
Англиски: familiar
Примери:
Одлично е запознат со состојбите во земјата.
2. Што познава некого.
Англиски: acquainted
Изведенки
запознатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи